چسب کاشی

چسب کاشی

چسب کاشی : با نگاه به زندگی انسان امروز و مقایسه آن با ماضی نزدیک (مثلاً سه دهه قبل) خواهیم دید که بسیاری از کارهایی که روزی توسط خود ما انجام می شده است ، در حال حاضر به دلایل مختلفی بر عهده دیگران افتاده و ما به عنوان مصرف کنندگان انتهای زنجیره تأمین تنها زحمت استفاده از این محصول یا خدمات را به خود می دهیم .

به عنوان مثال هنوز هم روزهایی که فرش یا خودروی خود را در خانه شسته یا ربع گوجه فرنگی خود را در حیاط آن درست می کردیم به یاد می آوریم . روزهایی که افراد یک خانواده در کسوت تعمیرکار ، نقاش ، بنّا ، لوله کش ، باغبان و … ظاهر شده و بسیاری از اموری که امروزه به متخصصین همان حوزه سپرده می شود را به شخصه انجام می دادند .

این نوع برون سپاری که می تواند به دلیل کمبود وقت ، عدم صرفه اقتصادی ، پیچیده شدن امور و نیاز به مهارتی بالا ، کم کاری و عدم تمایل به درگیری با امور غیر ضروری یا تمایل به انجام بی دردسر و ایده آل امور باشد به همه مشاغل نیز سرایت کرده و امروزه در حوزه امور عمرانی و ساخت و ساز نیز چنین رویکردی دیده می شود .

کاشی کاری ، هنری خودآموز به واسطه چسبهای مخصوص

در سال هایی که کاشی ها تنها محصولات پوششی و مناسب برای کف یا دیواره های سرویس های بهداشتی و آشپرخانه بودند ، کاشی کارهای حرفه ای یا عضوی از گروه ایشان با درست کردن ملات ماسه و سیمان ( که به دلیل دانه بندی ماسه و یافتن درصد مناسبی از سیمان پرتلند برای ترکیب شدن با آن عمل سخت و دشواری بود ) ، عملاً چسب لازم برای ایستایی قطعات کاشی در محل مناسبشان را تهیه می کردند .

اگرچه شاید این مسأله دغدغه بزرگی برای بسیاری از افراد اهل فن نباشد ، اما حمل بسته های بزرگ سیمان یا ماسه فله ای به محل ، ترکیب کردن آن ها که علاوه بر اشغال فضا ، تولید آلودگی و گرد و خاک کرده و یا حمل آن از فضای خارج از خانه به داخلش سختی هایی برای کارگران ساختمانی دارد از جمله مهمترین معایب کار به روش سنتی به ویژه در پروژه های کوچک و مواردی که ملک مورد نظر خالی از سکنه و وسیله نیست ، می باشد .

با وجود اینکه تجربه و مهارت کاشی کار در کیفیت محصول نهایی و استفاده بهینه از ماسه سیمان بی تاثیر نیست ، اما لزوم غوطه وری کاشی ها در آب پیش از نصب ، زمان بر بودن نصب آن ها با ملات ، خشک شدن سریع این ماده ، لزوم افزایش سرعت عمل که گاهی به سست شدن اتصالات می انجامد ، لزوم استفاده از لایه ای حجیم از ماسه سیمان برای اتصال یک قطعه کوچک یا به وجود آمدن فضای خالی در زیر قطعات و افزایش احتمال شکست کاشی ها از دیگر مشکلات کار با این مواد می باشد .

 

چسب کاشی چیست ؟

چسب کاشی به عنوان جانشین ملات های فوق الذکر ، نوعی سیمان پرتلند است که با ماسه هایی ریز و مواد شیمیایی تقویت شده و وظیفه چسباندن قطعات کاشی یا مصالح مشابه در کنار یکدیگر را بر عهده دارد . یکی از مهمترین ویژگی های چسب کاشی برآورده کردن امکان نصب قطعه مورد نظر روی سطوحیست که ماسه سیمان قادر به انجام این کار نبوده است . به عنوان مثال کاشی هایی که قدرت جذب کمی دارند ، قطعاتی که بزرگ از نیم متر مربع بوده یا سنگین هستند ، سطح زیرین ماده کاشی ( یا بستری با همان میزان اصطکاک) است ، در مناطقی با فشار بالا ، سطوحی که جابجا می شوند و یا جلا داده شده اند از جمله مهمترین مصادیقی هستند که چسب کاشی عملکردی به مراتب بهتر از سیمان روی آن ها دارد .

بالا