چسب بلوک سبک

چسب بلوک AAC

امروزه با گسترش استفاده از بلوک سبک (AAC) در ساختمان سازی با توجه به مزیت‌های فراوان آن، استفاده از ملات مخصوص جهت چیدمان دیوار و چسباندن بلوک‌ها به یکدیگر مزیت و ارجحیت بسیاری دارد. استفاده از چسب بلوک AAC مهم‌ترین عامل در اجرای صحیح و مقاوم بلوک‌ها بوده و پس از اجرا، دیواری صاف جهت کاشی کاری یا اندودکاری فراهم می‌نماید. چسب بلوک سبک  AAC از انواع ملات خشک آماده است که بر اساس الزامات استاندارد ملی ایران و استانداردهای روز دنیا طراحی و تولید شده است. این محصول پایه سیمانی بوده و حاوی مواد پلیمری، جهت افزایش چسبندگی و کارایی می‌باشد. از دیگر مزیت‌های این چسب، می‌توان به استحکام و مقاومت بالا در برابر ضربه، کاهش بار مرده ساختمان، انعطاف پذیری و مقاومت آن در برابر شرایط محیطی و رطوبت اشاره کرد.

مزایا

  • عدم نیاز به هر گونه افزودنی(بجز آب)
  • مقاوم در برابر شرایط محیطی و رطوبت
  • چسبندگی عالی به سطوح
  • زمان دهی مناسب جهت چسباندن قطعات بلوک
  • میزان مصرف پایین، بدون ضایعات و مقرون به صرفه
  • استحکام و مقاومت بالا در برابر ضربه
  • کاهش بار مرده ساختمان
  • انعطاف‌پذیری و کارایی بالا

علیرغم پیشرفت‌های انجام گرفته در چند سال اخیر در بحث اجرای قطعات سبک بتنی از ملات‌های سنتی ماسه سیمانی به عنوان چسباننده استفاده می‌شود. شایان ذکر است که انتخاب نوع ملات، بایستی بر حسب جنس و مواد تشکیل دهنده بلوک انتخاب گردد. چسب بلوک AAC اردکان ملات با فرمولی پیشرفته و سازگار بابلوک AAC، مناسب‌ترین و بهترین محصول جهت اتصال این بلوک‌ها می‌باشد. به دلیل استفاده از سیلیس دانه بندی شده و مواد افزودنی پلیمری در ترکیب این چسب، بهترین استحکام و مقاومت در کنار ویژگی‌هایی چون مقرون به صرفه بودن و کاهش زمان عملیات اجرایی به دست آمده است.

بلوک‌های سبک AAC به دلیل تخلخل زیاد، جذب آب بالایی دارند بنابراین در صورت استفاده از ملات‌های ماسه-سیمان سنتی به منظور جلوگیری از خشک شدن ملات، باید در ضخامت‌های بیشتر و چند سانتیمتری ملات ریزی شوند. لذا استفاده از ملات سنتی مقرون به صرفه نیست. چسب بلوک سبک در لایه‌های ۲ تا ۳ میلی‌متری اجرا شده و بر خلاف ملات ماسه-سیمان قابلیت اجرای بند عمودی را دارد و همین امر باعث افزایش مقاومت و پایداری دیوارها می‌شود.

تجربه نشان داده است که توزیع دانه‌بندی نامناسب و هم چنین ثابت نبودن نسبت اختلاط در ملات ماسه-سیمان باعث می‌شود یکپارچگی مصالح از بین رفته، استحکام نهایی افت پیدا کرده و دیوارِ چیده شده با ضربه کمتری فرو ریزد. بنابراین استفاده از سیلیس دانه‌بندی شده و هم چنین نسبت‌های صحیح و دقیق اختلاط مواد اولیه از دیگر مزایای چسب بلوک سبک نسبت به ملات ماسه-سیمان سنتی می‌باشد که استحکام و مقاومت دیوار ساخته شده را تضمین می‌نماید. این محصول بسته به سلیقه و سفارش مشتری در دو نوع چسب بلوک خاکستری و چسب بلوک سفید رنگ ارائه می‌گردد.

کاربرد: این ملات جهت اتصال و چیدمان دیوارهای ساختمانی با بلوک سبک به کار می‌رود.

آماده سازی: سطح بلوک باید عاری از هر گونه چربی، رنگ و یا گرد و غبار باشد. قبل از اعمال چسب، سطح بلوک را مرطوب نمایید.

شرایط محیطی: بهترین دمای محیط ۵ تا ۳۵ درجه سانتی‌گراد می‌باشد. اگر دمای هوا کمتر از ۵ درجه سانتی‌گراد یا دمای بلوک‌ها بین صفر تا ۱۰ درجه سانتی‌گراد باشد، استفاده از آب گرم با دمای بیش از ۱۰ درجه سانتی‌گراد برای اختلاط ملات توصیه می‌شود.

مخلوط کردن: جهت آماده‌سازی و استفاده از این چسب فقط باید به آن آب اضافه شود. از افزودن هرگونه مواد جامد و مایع به ملات خودداری نمایید. آب مورد نیاز برای اختلاط با چسب بلوک، تقریبا ۶ تا ۷ لیتر (% ۲۵ وزنی پودر خشک) می‌باشد. آب را داخل سطل پلاستیکی ریخته و همزمان با اضافه نمودن چسب بلوک به آب، مخلوط را به وسیله همزن دستی یا برقی، به مدت سه دقیقه بهم بزنید تا محصولی یکنواخت و خمیری به دست آید. سپس ۲ دقیقه به چسب استراحت داده و دوباره به مدت ۳ دقیقه مخلوط کنید.

روش اجرا: ملات خمیری حاصل را به صورت لایه‌های ۲ تا ۳ میلی‌متری، با استفاده از ماله‌های شیاردار، روی سطح و مابین بلوک‌ها بکشید. بلوک سبک را روی چسب قرار داده و پس از تنظیم محل قرار گرفتن، به آرامی با چکش پلاستیکی به آن ضربه بزنید تا کاملاً به لایه زیرین بچسبد. حداکثر زمان مجاز جهت استفاده از ملات مخلوط شده با آب، ۱ ساعت است.

عمل آوری: نیاز به عمل آوری ندارد.

شرایط نگهداری: کیسه‌های ملات را روی پالت و بالاتر از سطح زمین، در جای خشک و دور از تابش مستقیم خورشید نگهداری کنید. کیسه‌های باز نشده به مدت یک سال قابل استفاده هستند.

موارد ایمنی: بدلیل وجود سیمان و مواد افزودنیِ پلیمریِ مجاز در این محصول از تماس با چشم و پوست جلوگیری شود. در صورت تماس با چشم فورا با آب زیاد شستشو دهید.

مشخصات فنی چسب بلوک سبک اردکان

سیمان سیمان پرتلند تیپ ۲ – سیمان سفید
سنگدانه سیلیس دانه بندی شده با حداکثر اندازه ۱ میلی‌متر
افزودنی‌ها افزودنی‌های پلیمریِ آب نگه دار، مواد افزودنی جهت بهبود چسبندگی و مقاومت
رنگ خاکستری، سفید
سایز بسته بندی کیسه ۲۵ کیلوگرمی
مصرف آب ۶ تا ۷ لیتر برای هر کیسه (%۲۵ وزن پودر خشک)
زمان ماندگاری حدود ۱ ساعت

بالا