چسب کاشی، سرامیک

چسب کاشی سرامیک

چسب کاشی، سرامیک  انواع ملات خشک آماده می‌باشد که بر پایه سیمان طراحی و تولید می‌شود. این محصول به صورت کاملاً مکانیزه و بدون دخالت نیروی انسانی و در نتیجه با دقت بالا در توزین و ترکیب مواد اولیه و بر اساس الزامات استاندارد ملی ایران و استانداردهای روز دنیا تهیه گردیده است. به دلیل استفاده از مواد پایه پلیمری در ترکیب این چسب، در برابر نفوذ آب، حرارت و یخبندان بسیار مقاوم بوده و دارای قدرت چسبندگی بسیار بالا، خاصیت الاستیک و انعطاف پذیری و مقاوم در برابر نشست‌های ساختمان می‌باشد. این چسب برای نصب کاشی بر روی دیوارهای قدیمی و تراز شده بوسیله سیمان‌کاری، گچ، کاشی قدیمی، سنگ قدیمی، بلوک‌های AAC و… به کار می‌رود. این محصول بسته به سلیقه و سفارش مشتری در دو رنگ خاکستری و سفید ارائه می‌گردد. به دلیل استفاده از مواد افزودنی پلیمری آب نگهدار، کاشی و سطح زیرکار نیازی به زنجاب کردن قبل از شروع کار ندارد. پس از نصب کاشی، کاشی لغزشی ندارد بنابراین نیازی به استفاده از اسپیسر نمی‌باشد و می‌توان کاشی کاری را از بالا به پایین انجام داد.

به دلیل ضخامت کم اجرای این چسب، زمان عملیات اجرایی، هزینه‌ها و بار مرده ساختمان کاهش و فضای مفید آن افزایش خواهد یافت. قدرت چسبندگی بالا به سطوح مختلف، انعطاف‌پذیری بالا در مقابل ضربه و سازگاری با محیط زیست از دیگر ویژگی‌های این محصول به شمار می‌رود.

مزایا

  • کاهش زمان عملیات اجرایی
  • عدم نیاز به هر گونه افزودنی (بجز آب)
  • مقرون به صرفه
  • آماده‌سازی سریع و آسان
  • قدرت چسبندگی بالا به سطوح مختلف
  • انعطاف‌پذیری بالا در مقابل ضربه
  • کاهش بار مرده و افزایش فضای مفید ساختمان به دلیل ضخامت کم اجرا
  • کاهش پرت مصالح ساختمانی و سازگار با محیط زیست

آماده سازی: سطح بستر باید کمی مرطوب و عاری از هر گونه چربی، رنگ و یا گرد و غبار باشد.

شرایط محیطی: این چسب برای استفاده در شرایط آب و هوایی گرم و خشک و آب و هوای معتدل طراحی شده است. دمای محیط در زمان اجرا نباید کمتر از ۵ درجه سانتی‌گراد باشد. بهتر است هنگام نصب، دمای محیط در حدود ۴۰-۱۰ درجه سانتی‌گراد باشد. اگر دمای محیط مناسب نبود محیط را گرم نموده و سپس اقدام به نصب کاشی، سرامیک یا آجر نما نمایید.

مخلوط کردن: جهت آماده‌سازی و استفاده از این چسب فقط باید به آن آب اضافه نمود و از افزودن هرگونه مواد جامد و مایع به آن خودداری کرد. ابتدا مقدار ۶ تا ۷ لیتر آب برای هر کیسه (%۲۵ وزنی پودر خشک) را داخل ظرفی ریخته و سپس چسب را به آرامی به آب اضافه کنید. همزمان با استفاده از یک همزن برقی یا مکانیکی، به مدت ۳ دقیقه مخلوط کنید تا خمیری صاف و یکدست حاصل شود. پس از ۲ دقیقه دوباره به مدت ۳ دقیقه مخلوط کنید. چسب آماده شده تا یک ساعت قابل مصرف است.

روش اجرا: پس از آماده‌سازی، چسب را با ماله شانه‌ای به ضخامت ۳ تا ۱۰ میلی‌متر روی سطح اعمال نموده و سپس کاشی، سرامیک را در محل قرار دهید. پس از نصب با استفاده از یک چکش پلاستیکی بر روی آن ضربه بزنید تا در محل خود محکم شود. تا ۱۵ دقیقه پس از نصب می‌توان کاشی‌ها را جابجا نمود.

در صورتی که ابعاد کاشی بزرگتر از cm20×۲۰ باشد علاوه بر استفاده از چسب بر روی سطح کار، نیاز به اعمال چسب بر پشت کاشی نیز می‌باشد. روش‌های پخش چسب بر زیر کار به سه صورت انجام می‌شود: ۱- با کاردک شانه‌ای بر روی سطح زیر کار ۲- با کاردک قاشقی بر سطح پشت کاشی یا سرامیک ۳- روش ترکیبی.

روش شانه‌ای برای کاشی‌های با ابعاد کم (زیر cm20×۲۰) و زمانی که زیر کار بسیار تراز و بدون موج باشد مناسب است .روش قاشقی و ترکیبی بیشتر برای نصب کاشی و سرامیک با ابعاد بزرگ و زمانی که زیر کار خوب تراز نبوده و موج داشته باشد به کار می‌روند. در شرایط آب و هوایی فوق‌العاده گرم، قبل از نصب، بایستی پشت کاشی و سرامیک را به یک لایه نازک چسب آغشته نمود. پیشنهاد می‌شود پس از اجرا به وسیله یک برس سیمی، درزهای کاشی جهت اعمال پودر بندکشی خالی شوند.

عمل آوری: این محصول نیاز به عمل آوری ندارد ولی بهتر است محیط را با آب مرطوب نمایید.

شرایط نگهداری: کیسه‌های چسب را روی پالت و بالاتر از سطح زمین، در جای خشک و دور از تابش مستقیم خورشید نگهداری کنید.کیسه‌های باز نشده به مدت یک سال قابل استفاده هستند.

موارد ایمنی: بدلیل وجود سیمان و مواد افزودنیِ پلیمریِ مجاز در این محصول از تماس با چشم و پوست جلوگیری شود. در صورت تماس با چشم فورا با آب زیاد شستشو دهید.

مشخصات فنی چسب کاشی، سرامیک

سیمان سیمان پرتلند تیپ ۲ – سیمان سفید
سنگدانه سیلیس دانه بندی شده با حداکثر اندازه ۱ میلی‌متر
افزودنی‌ها افزودنی‌های پلیمریِ آب نگهدار، مواد افزودنی جهت بهبود چسبندگی، مقاومت و الاستیسیته
رنگ خاکستری، سفید
سایز بسته بندی کیسه ۲۵ کیلوگرمی
مصرف آب تقریبا ۶ تا ۷ لیتر برای هر کیسه (%۲۵ وزنی پودر خشک)
زمان ماندگاری حدود یک ساعت (دمای زیاد باعث کاهش زمان ماندگاری می‌شود)
میزان مصرف تقریبا ۳ تا ۴ کیلوگرم برای هر متر مربع کاشی بسته به نوع کاشی و کیفیت زیر کار
ضخامت قابل اجرا ۳ الی ۱۰ میلی‌متر
دوام مقاوم در برابر آب، یخ زدگی و شرایط جوی
مقاومت چسبندگی ۴/۱ مگاپاسکال مطابق استاندارد EN1384

یک دیدگاه

بالا