ملات اندودکاری یا پلاستر

پلاستر/اندود یک نوع ملات پوششیِ یک یا چند لایه است که با ضخامت مشخص، روی دیوار یا سقف اعمال می‌شود. اندود، بیرونی‌ترین کاری است که روی سطوح مختلف ساختمان انجام می‌شود و در افزایش عمر ساختمان تاثیر بسزایی دارد. اندودکاری یکی از روش‌های متداول نماسازی است و وظیفه آن محافظت از سطح زیرکار در برابر شرایط آب و هوایی (نفوذ رطوبت، نوسانات دمایی، باران شدید)، فعالیت‌های شیمیایی یا مکانیکی، پوشاندن نواقص ساختمان و ایجاد ظاهری خوشایند می‌باشد. پلاسترها باید دارای قابلیت تراوایی بخار آب، مستحکم و مقاوم به یخ زدگی و شوره بوده و برای رنگ آمیزی، کاشی کاری یا کاغذ دیواری مناسب باشند. در حال حاضر متداول‌ترین پلاسترهای مصرفی در ایران، کاهگل، گچ، سیمان، ماسه-سیمان و … است.

مزایا

  • عدم نیاز به هر گونه افزودنی(بجز آب)
  • دوام و پایداری بلند مدت
  • اجرای آسان و سریع
  • قابليت اجرا بر روی کليه سطوح
  • بدون ترك خوردگی
  • چسبندگی عالی به انواع مصالح
  • قابل اجرا به صورت دستی و ماشین ملات پاش
  • انعطاف‌پذیری و کارایی بالا

خصوصیات یک پلاستر وابسته به نوع مصالح به کار رفته در آن است و در انتخاب یک پلاستر عواملی مانند نوع چسباننده، پایداری آن، آب بند بودن و قابلیت تراوایی بخار آب تاثیر گذارند. زیرا اگر نما به خوبی محافظت شده باشد رطوبتِ جذب شده فرصت و امکان عبور از لایه‌های محافظ را به دست می‌آورد. در میان چسباننده‌ها، سیمان و آهک بیشترین مقاومت فشاری برای پلاستر را دارا می‌باشند.

اندود اردکان ملات به دو دسته تقسیم می‌شود:

۱- اندود ماسه-سیمان (لایه اولیه)

۲- اندود تزئینی (لایه نهایی)

اندود ماسه-سیمان، ملاتی متشکل از ماسه و سیمان با نسبت مشخص می‌باشد که برای اندود کردن دیوار به کار می‌رود. این ملات از نوع آبی و دارای مقاومت خوبی به ویژه در سنین اولیه است. ملات ماسه سیمان جمع می‌شود و در سطوح بزرگ و بندکشی‌ها ترک‌های ریز (مویی) و درشت برمی‌دارد. آب برف و باران بخصوص در موقع بوران به داخل اندود سیمانی و بندکشی‌ها نفوذ کرده و حتی گاهی به داخل ساختمان نیز سرایت می‌کند. این ملات با قیمت مناسب در اختیار مصرف کننده قرار گرفته و قابلیت اعمال روی تمامی سطوحِ زیرکار را با ماله و به صورت تگرگی دارد (به دلیل عدم استفاده از مواد افزودنی پلیمری در این ملات جهت بهبود خواص آن، امکان ترک خوردگیِ ناشی از انقباض سیمان وجود دارد).

این ملات هم چنین می‌تواند برای از بین بردن ناصافی‌های سطوح به کار برده شود و پس از آماده شدن سطح می‌توان روی این لایه، اندود تزئینی انجام داد.

اندود تزئینی، ملاتی متشکل از سیلیس دانه بندی شده، سیمان و مواد افزودنیِ پلیمری می‌باشد که جهت نماسازی به کار می‌رود. استفاده از پلیمرهای پودری در این محصول باعث شده تا نسبت به رطوبت مقاوم بوده و چسبندگی و استحکام بالایی داشته باشد و در نتیجه عمر ساختمان را افزایش دهد. رنگ‌های به کار رفته در این محصول، معدنی بوده و به همین دلیل در برابر رنگ پریدگی بسیار مقاوم‌اند و هم چنین رنگ و جلوه‌ای طبیعی به ساختمان می‌بخشند.

آماده سازی: سطح زیر کار باید عاری از هرگونه چربی، رنگ و یا گرد و غبار باشد. برای ایجاد چسبندگی بهتر در محیط‌های گرم و خشک، می‌توان سطح کار را مرطوب نمود.

شرایط محیطی: مناسب‌ترین محدوده دمایی در زمان اجرا، در حدود ۴۰-۵ درجه سانتی‌گراد می‌باشد.

مخلوط کردن: جهت آماده‌سازی و استفاده از این ملات فقط باید به آن آب اضافه شود. از افزودن هرگونه مواد جامد و مایع به ملات خودداری نمایید. ابتدا مقدار ۶ تا ۷ لیتر آب را داخل ظرفی ریخته (%۲۵ وزنی پودر خشک) و سپس ملات پلاستر را به آرامی به آب اضافه کنید. همزمان با استفاده از یک همزن برقی یا مکانیکی، به مدت ۳ دقیقه مخلوط کنید تا خمیری صاف و یکنواخت حاصل شود. پس از ۲ دقیقه دوباره به مدت ۳ دقیقه مخلوط کنید. ملات خمیری آماده شده تا دو ساعت قابل مصرف است.

روش اجرا: این پلاستر، قابلیت اجرا در ضخامت‌های حداقل ۵ میلی‌متر تا حداکثر ۱۵ میلی‌متر، در یک مرحله را دارد. می‌توان آن را هم به صورت دستی و هم با استفاده از دستگاه ملات پاش اجرا کرد. این محصول را می‌توان به صورت یک لایه و به عنوان لایه نهایی نیز به کار برد. در صورتی که از روش پاششی و از دستگاه جهت اجرای اندود استفاده می‌شود فاصله بهینه نازل تا سطح کار ۳۰ سانتی‌متر می‎باشد.

در صورت نیاز به اجرا در ضخامت‌های بیشتر، کار بر روی سطوح می‌بایست طی دو مرحله و پس از گذشت یک روز از اجرای مرحله اول صورت پذیرد. از اجرای این محصول در مناطق در معرض وزش باد شدید که منجر به سریع‌تر خشک شدن این محصول می‌گردد خودداری کنید.

عمل آوری: برای دوام و کیفیت بیشتر ملات پلاستر با توجه به شرایط آب و هوایی، سطوح می‌بایست در حدود یک هفته پس از زمان اجرا به دفعات مرطوب شوند.

شرایط نگهداری: کیسه‌های ملات را روی پالت و بالاتر از سطح زمین، در جای خشک و دور از تابش مستقیم خورشید نگهداری کنید.کیسه‌های باز نشده به مدت یک سال قابل استفاده هستند.

موارد ایمنی: بدلیل وجود سیمان و مواد افزودنیِ پلیمریِ مجاز در این محصول از تماس با چشم و پوست جلوگیری شود. در صورت تماس با چشم فورا با آب زیاد شستشو دهید.

مشخصات فنی ملات اندودکاری اردکان

سیمان سیمان پرتلند تیپ ۲ – سیمان سفید
سنگدانه سیلیس دانه بندی شده با حداکثر اندازه ۲ میلی‌متر
افزودنی‌ها افزودنی‌های پلیمریِ آب نگهدار و ضد ترک، مواد افزودنی جهت بهبود چسبندگی
رنگ خاکستری، سفید
سایز بسته بندی کیسه ۲۵ کیلوگرمی
مصرف آب ۶ تا ۷ لیتر برای هر کیسه (% ۲۵ وزنی پودر خشک)
زمان ماندگاری ۱ ساعت پس از اضافه کردن آب و مخلوط شدن
میزان مصرف ۵/۱ تا ۳ کیلوگرم بر متر مربع
ضخامت ۱۵-۵ میلی‌متر (هر لایه)
دوام مقاوم در برابر شرایط محیطی
مقاومت چسبندگی بیشتر از ۸/۰ مگاپاسکال
مقاومت فشاری بیشتر از ۷ مگاپاسکال

یک دیدگاه

بالا