مزایا

۱- سبکی

با توجه به استفاده از فناوری پیشرفته دنیا در تولید بتن سبک گازی، این محصول بسیار سبک (حدود یک سوم محصولات آجری) بوده که این امر منجر به کاهش وزن ساختمان یا همان بار مرده می‌شود و در نتیجه در طراحی‌ها باعث کاهش مقاطع اسکلت خواهد شد.

بتن سبک گازی به خاطر وجود تعداد بسیار زیاد حباب‌های هوایِ ریز محبوس در آن، توانایی بسیار بالایی به عنوان یکی از مصالح عایق حرارتی و برودتی ساختمان از خود نشان داده است. بنابراین در جهت رعایت مبحث ۱۹ مقررات ملی ساختمان، استفاده از این بلوک توصیه می‌شود.

مزایای بلوک سبک

مزایای بلوک سبک

 

 

۲- صرفه اقتصادی و سرعت در اجرا

با توجه به ابعاد بلوک سبکAAC  و اجرای ساده آن، سرعت و بازده کار در پروژه چندین برابر می‌شود (نسبت به آجر فشاری بیش از ۴ برابر و نسبت به تیغه سفالی ۵/۲ برابر) و ضایعات ساختمانی به صورت کاملا محسوس کاهش می‌یابد. علاوه بر آن، خواب سرمایه سازنده با توجه به کاهش زمان ساخت کمتر می‌گردد. این موارد همه به خودی خود در سیاست‌های اقتصادی این صنعت جایگاه خوبی دارند به طوری که یک استاد بنا و دو کارگر ساده می‌توانند روزانه بطور متوسط ۴۵ متر مربع دیوار چینی کنند. لازم به ذکر است که چنانچه از چسب بلوک تولید این کارخانه استفاده شود، می‌توان تا ارتفاع ۵ متر را بصورت پیوسته در یک روز اجرا نمود اما در خصوص سایر مصالح ساختمانی نظیر لیکا و تیغه سفالی این امر امکانپذیر نبوده و خطر ریزش وجود دارد.

 

۳-  سازگاری با محیط زیست

بررسی‌های انجام شده نشان دهنده‌ی سازگاری کامل بلوک سبک گازیAAC  با محیط زیست می‌باشد به نحوی که نه تنها برای طبیعت مضر نیست بلکه هیچ گونه زباله و یا مواد آلاینده‌ای تولید نمی‌کند و همچنین برای تولید آن نیز از سوخت بسیار کم جهت تولید بخار استفاده می‌شود.

در جامعه جهانی این فرآورده را بنا به دلایل ذیل محصولی سبز و دوستدار محیط زیست می‌شناسند:

الف.استفاده از مواد خام طبیعی نظیر سنگ سیلیس، گچ و آهک

ب.مصرف انرژی کمتر در زمان تولید

ج.کاهش انرژی مصرفی در ساختمان به دلیل عایق بودن آن (تولید گازهای گلخانه‌ای کمتر)

د.قابلیت بازیافت

ر.حفظ محیط زیست و عدم استفاده از منابع طبیعی با ارزش نظیر خاک رس در تولید این محصول

 

۴- اشتعال پذیری

بلوک سبک AAC قابل اشتعال نیست وحرارت را انتقال نمی‌دهد به طوری که میانگین سرعت آتش در مکان‌های ساخته شده با این نوع بلوک تقریبا ۳ سانتي‌متر در ساعت می‌باشد که همین ویژگی آن را در زمره دیوارهای ضد آتش (fire wall) قرار می‌دهد و در مکان‌های عمومی حساس و با اهمیت از جمله هتل‌ها، بیمارستان‌ها، مساجد، مراکز آموزشی و غیره کاربرد خوبی دارد.

۵- روش اجرا

بلوک سبکAAC  را به راحتی می توان اره کشی، میخ کوبی، سوراخ‌کاری و یا شیارزنی نمود و محل عبور لوله تاسیسات را تعبیه کرد و همچنین می‌توان به راحتی کلید و پریز را در آن قرار داد.

۶- عایق صوتی

ساختار مولکولی و همچنین نحوه پخش حباب‌های هوا در بتن سبک گازی، آن را به عنوان یکی از مصالح خوب در رابطه با عایق صوتی معرفی نموده، به صورتی که در بعضی از استانداردهای جهانی بخصوص استاندارد آمریکا، آن را در زمره عایق‌های صوتی بسیار خوب دسته بندی می‌کنند و در پروژه‌های مختلف در زمینه عایق صوتی از آن استفاده می‌شود به عبارت دیگر جهت رعایت مقررات مبحث ۱۹ استفاده از این بلوک توصیه می‌گردد.

 

۷- عایق رطوبتی

این محصول در برابر رطوبت مقاومت خوبی از خود نشان داده است تا جایی که استاندارد کشور انگلستان به شماره BS4315 این نوع بلوک را به عنوان عایق رطوبتی تایید می‌نماید.

 

۸-

عایق حرارتی

به عنوان عایق حرارتی ساختمان می‌باشد و انرژی گرمایش در ساختمان را کاهش می‌دهد ( ضریب هدایت حرارتی).

جدول ضریب هدایت حرارتی

موضوع (دیوار ۲۰ سانتی) آجر سفال ۳D panel بلوک AAC
ضریب هدایت حرارتی (w/m.k) ۸۱/۱ ۵۲/۱ ۶۲/۰ ۱۳/۰

 

۹- حمل و نقل ارزان و راحت

با توجه به اینکه بلوک سبکAAC  به شکل هندسی منظم، دقیق و با وزن مخصوص پایین تولید می‌گردد در هر سرویس حمل، نسبت به مصالح مشابه، حجم بیشتر و وزن کمتری بارگیری و حمل می‌شود و هم از نظر وزن و هم از نظر حجم برای حمل و نقل، استاندارد می‌باشد.

میزان بارگیری بر روی انواع وسیله نقلیه باری

وزن متر مکعب تعداد محدوده طول و عرض(متر) ابعاد بسته بندی بلوک سبک (متر) نوع کامیون
۲/۳ تن ۵/۶ ۳ پالت ۴×۲۰/۲ ۵/۱×۲/۱×۲/۱ خاور
۴/۵ تن ۱۱ ۵ پالت ۸۰/۵×۳۰/۲ ۵/۱×۲/۱×۲/۱ تک
۱۳ تن ۲۶ ۱۲ پالت ۷×۳۰/۲ ۵/۱×۲/۱×۲/۱ ده چرخ
۶/۲۱ تن ۴۳ ۲۰ پالت ۶/۱۲×۵/۲ ۵/۱×۲/۱×۲/۱ تریلی ۱۸ چرخ

 

۱۰- ماندگاری

بلوک سبک AAC نه فاسد می‌شود و نه محل مناسبی برای رشد کپک و یا میکروارگانیزم‌های دیگر می‌باشد. هیچگونه حشره‌ای نیز در آن لانه سازی و یا تخم گذاری نخواهد نمود و چون از مواد غیر آلی تشکیل شده، در طولانی مدت ماندگاری اساسی داشته و تغییر خاصیت نخواهد داشت و به هیچ عنوان در طول سال‌ها مقاومت خود را از دست نمی‌دهد.

 

۱۱- کاهش هزینه‌های سازه باربر
استفاده از محصولات بلوک سبک باعث کاهش بار مرده ساختمان می‌گردد. اگر این کاهش وزن، قبل از مرحله طراحی دیده شود، باعث کاهش وزن بهینه سازه باربر می‌گردد. همچنین اگر بعد از طراحی و در مرحله اجرا محصولات بلوک بکار روند، باعث بالا رفتن ضریب اطمینان سازه شده که نواقص احتمالی مراحل اجرا را می‌پوشانند.

 

۱۲- کاهش پرت مصالح ساختمانی

با توجه به اینکه بلوک‌های سبک به راحتی قابل برش می‌باشند و همچنین کوچکترین ابعاد آن‌ها قابل استفاده است پرت مصالح بلوک سبک در ساخت و ساز نزدیک به صفر می‌رسد و این مسئله در قیمت تمام شده ساختمان، کاهش میزان مصالح مصرفی، کاهش آلودگی‌های زیست محیطی و غیره تاثیرگذار می‌باشد.

۱۳- کاهش هزینه‌های انرژی مصرفی
با توجه به عایق بودن این محصول و عدم نياز به عايقكاري اضافي ساختمان، هزینه‌های ساخت و انرژی مصرفی جهت سرمایش و گرمایش ساختمان کاهش چشمگیری می‌یابد که با توجه به حذف تدریجی یارانه‌های انرژی در کشور و محاسبه قیمت‌های واقعی، منجر به صرفه‌جویی قابل ملاحظه‌ای در هزینه‌های پرداختی می‌گردد. قابل ذکر است کاهش انرژی مصرفی واحدها باعث کاهش ظرفیت دستگاه‌های گرمایشی و سرمایشی شده و نیاز به هزینه کمتری دارد.

 

۱۴- سرعت در اجرای کار
با توجه به ابعاد و اشکال مختلف و مناسب این محصول، سرعت اجرای کار بالاتر رفته و سرمایه تخصیص داده شده در بخش ساختمان زودتر به بازدهی می‌رسد. همچنین با توجه به ابعاد بزرگ‌تر بلوک سبک نسبت به آجر و سفال هزینه ساخت دیوار بسیار کمتر می‌شود.

بالا