عایق رطوبت

اثرات فرسایشیِ آب (به صورت مایع یا بخار) بر اجزای ساختمان مانند بتن، ملات، سنگ‌های طبیعی و … خسارات جبران ناپذیری را بر ساختمان وارد می‌کند. بنابراین از دیرباز سعی بر این بوده است که دیوارهای ساختمان به گونه‌ای ساخته شوند تا از نفوذ آب به داخل ساختمان جلوگیری شود. استفاده از ملات عایق رطوبت در مقایسه با ایزوگام، دوام بیشتر و آلودگی زیست محیطی کمتری را به دنبال دارد.

ملات عایق رطوبت اردکان ملات، از انواع ملات خشک آماده است که بر پایه سیمان طراحی و تولید می‌شود. استفاده از مواد افزودنی پلیمری در ترکیب این عایق، خواصی مانند انعطاف پذیری و نفوذ ناپذیری به آن بخشیده است. این ملات، قابلیت اجرا روی سطوح آجری، بتنی، سنگی، سیمانی، بلوک AAC و … را به صورت خشک و مرطوب دارد و پیوند قوی با سطح زیر کار ایجاد می‌کند. بنابراین استفاده از این محصول، محدودیت اجراییِ کار با ایزوگام و عایق شیمیایی را ندارد.

ملات عایق رطوبت به عنوان پوشش استخرهای ذخیره آب و پساب و محیط‌های مرطوب مانند زیرزمین ساختمان‌ها نیز به کار برده می‌شود.

مزایا

  • عدم نیاز به هر گونه افزودنی (بجز آب)
  • سهولت مصرف و سرعت بالا در اجرا
  • مقرون به صرفه و با دوام
  • آماده‌سازی سریع و آسان
  • چسبندگی خوب به سطح
  • قابلیت اجرای پوشش‌های دیگری مانند کاشی و سرامیک روی ملات
  • سازگار با محیط زیست

 

آماده‌سازی: سطح بستر باید عاری از هر گونه چربی، رنگ، گرد و غبار و مواد سست باشد. بهتر است قبل از عملیاتِ اجرا، سطح زیر کار توسط آب پرفشار شسته شده و تمام ترک‌ها پر شوند.

شرایط محیطی: مناسب‌ترین محدوده دمایی در زمان اجرا، در حدود ۲۵-۵ درجه سانتی‌گراد می‌باشد.

مخلوط کردن: جهت آماده‌سازی و استفاده از ملات عایق رطوبت فقط باید به آن آب اضافه نمود. از افزودن هرگونه مواد جامد و مایع به ملات خودداری نمایید.آب مورد نیاز برای اختلاط، به مقدار ۵/۴ تا ۵/۵ لیتر برای یک کیسه ۲۵ کیلوگرمی (%۲۲-۱۹ وزن پودر خشک) می‌باشد. آب را داخل ظرفی ریخته و سپس ملات را به آرامی به آب اضافه کنید. همزمان، با استفاده از یک همزن برقی یا مکانیکی، به مدت ۳ دقیقه مخلوط کنید تا مخلوطی صاف و یکدست حاصل شود. مدت ۵ دقیقه به ملات استراحت داده و سپس به مدت یک دقیقه دیگر مخلوط کنید.

روش اجرا: عایق رطوبتی با ضخامت ۲ تا ۵ میلی‌متر قابل اجراست. برای پخش کردن ملات می‌توان از تی پلاستیکی، ماله فلزی و یا دستگاه ملات پاش استفاده کرد. بهترین زمانِ اجرای ملات پس از مخلوط شدن با آب، حدود نیم ساعت می‌باشد.

عمل آوری: پس از اجرای ملات عایق رطوبت، سطح را از تابش مستقیم نور خورشید و شرایط جوی شدید محافظت نمایید. در شرایط آب و هوایی گرم و خشک، بهتر است سطح با اسپری آب مرطوب شود.

شرایط نگهداری: کیسه‌های ملات را روی پالت و بالاتر از سطح زمین، در جای خشک و دور از تابش مستقیم خورشید نگهداری کنید.کیسه‌های باز نشده به مدت یک سال قابل استفاده هستند.

موارد ایمنی: بدلیل وجود سیمان و مواد افزودنی پلیمری مجاز در این محصول از تماس با چشم و پوست جلوگیری شود. در صورت تماس با چشم فورا با آب زیاد شستشو دهید.

مشخصات فنی ملات عایق رطوبت اردکان

سیمان سیمان پرتلند تیپ ۲
سنگدانه سیلیس دانه بندی شده با حداکثر اندازه ۶/۰ میلی‌متر
افزودنی‌ها افزودنی‌های پلیمری جهت بهبود چسبندگی، مقاومت و الاستیسیته
رنگ خاکستری
سایز بسته بندی کیسه ۲۵ کیلوگرمی
مصرف آب تقریبا ۵/۴-۵/۵ لیتر برای هر کیسه (۱۹ تا ۲۲ درصد وزنی پودر خشک)
زمان ماندگاری حدود نیم ساعت (دمای زیاد باعث کاهش زمان ماندگاری می‌شود)
میزان مصرف ۱ تا ۲ کیلوگرم برای هر مترمربع، که بستگی به کیفیت زیر کار و ضخامت اجرا دارد
ضخامت قابل اجرا ۵-۲ میلی‌متر
دوام مقاوم در برابر آب و شرایط جوی
مقاومت فشاری

بالا