بلوک AAC

بلوک AAC

بلوک AAC : هنگامی که نیاز انجام یک کار با امکانات سخت افزاری ، تجربه و مهارت تحقق آن گرد هم می آیند باید منتظر ظهور پدیده ای ساختار شکن ، مقرون بصرفه و کاربردی باشیم که به چراغ راه تولید مشتقات فراوانی از خود تبدیل می شود . این ویژگی ها دقیقاً همان خصوصیاتی بودند که « دکتر یوهان اکسل اریکسن » ، معمار و مخترع سوئدی داشته و با داشتن دستی بر آتش ساخت و ساز ابنیه های گوناگون در کنار ذوق و استعداد اختراع ، دست به ساختن نوعی بلوک جدید به منظور احداث سازه های مدرن ، انبوه و بلند قامت در حداقل زمان ممکن زد .

بلوک AAC

این محصول که با گذر از موانع فراوان ، نهایتاً به عنوان نخستین ماده مصرفی در صنعت ساختمان (مصالح) به ثبت رسید ، تحت عنوان Autoclaved Aerated Concrete (به اختصار بلوک AAC ) یا بتن هوادار (هوادهی شده) اتوکلایو به جهانیان معرفی گردید .

این پدیده که همانند آجر محصولی پیش ساخته بوده و به منظور دیوار چینی مورد استفاده قرار می گرفت ، با داشتن ابعادی بزرگتر و وزنی کمتر ، در موارد متعددی از قبیل دیوارچینی دیوارهای غیر حامل جای نمونه های مشابه پیشین خود را گرفت .

وجود ماسه کوارتز ، گچ تصفیه شده ، آهک و سیمان مخلوطی را به وجود آورد که پایه و اساس ساخت بلوک AAC بود . زمانی که این مواد پودری با آب ترکیب شده و به صورت ملات در می آمدند ، با پذیرش پودر آلومینیوم حفره های متعددی از هوا تولید کرده و به همان شکل ، تحت فشار و دمایی مشخص (اختلاط و پخت مواد اولیه) خشک می شدند . این محصول که با نام های بلوک گازی ، هبلکس ، سیپورکس و متخلخل نیز از آن یاد شده و در سطح بین المللی با نام هایی تجاری نظیر HEBEL , YTONG و Siporex مترادف شده است ، از سه جنبه فنی ، اجرایی و اقتصادی مورد بررسی و ارزیابی قرار می گیرد .

از نظر فنی و مکانیکی

این محصول دارای وزن کمیست که عامل مطلوبی در صنع یک بنا به حساب می آید . به دلیل وجود حفره های متعدد در دل خود در برابر گرما ، سرما و سر و صدا عایق بوده و حتی مقاومت بیشتری در برابر تنش های محیط (از جمله زلزله یا آتش سوزی ) دارد .

از نظر اجرایی

بلوک AAC در مقایسه با آجرهای معمولی به مراتب بزرگتر ، سبکتر و دارای شکل هندسی چشم نوازتریست ! (با اینکه هر دو محصول دارای هندسه ای مکعب مستطیلی شکل می باشند ، اما بلوک های نسل جدید کاملاً منتظم و دقیق بوده و با عنایت به بهبود شرایط ترابری راه و ساختمان ، با فیزیکی سالم تر به مقصد می رسند ) با عنایت به این توضیحات کیفیت دیوارچینی افزایش یافته و دیوار مورد نظر یکدست و صاف بالا می رود ، به دلیل سبکی توسط کارگران راحت تر حمل شده و بنّا یا دیگر کارگران زیر دست وی در اثر کثرت کار و سنگینی قطعات خسته نمی شوند و نهایتا ً اینکه زمان انجام کار نیز به دلیل بزرگی قطعات کاهش می یابد .

از دیدگاه اقتصادی

• مصرف ملات کمتر
• کاهش دستمزدها به دلیل کاهش زمان انجام کار
• کاهش مجدد هزینه ها با عنایت به حذف لایه های اضافه عایق
• حفظ سرمایه در بلند مدت به دلیل حفظ انرژی در چاردیواری طبقات و
• امکان استفاده از ضایعات این محصولات به عنوان پوکه
از مهمترین ویژگی های اقتصادی این محصول می باشند .

بلوک AAC

بلوک AAC

مزایای استفاده از بلوک A.A.C

زمانی که ویژگی برخی از مصالح ساختمانی را بر می شماریم ، عملاً در خصوص مزایای آن صحبت کرده ایم .

در همین رابطه وزن مخصوص ۴۰۰ الی ۵۰۰ کیلوگرمی این محصولات در هر متر مربع که خبر از سبکی آن ها می دهد ، ضریب انتقال حرارت بالای ۱۳ /۰ که عملاً این محصول را به نحوی به عایقی نفوذ ناپذیر در برابر حرارت و برودت تبدیل می کند ، به طوری که مبحث ۱۹ مقررات ملی ساختمان که در خصوص لزوم استفاده از عایق در ساخت یک بنا رعایت شده و یا سرعت و سهولت اجرای بالای آن که با خواب سرمایه در تقابل بوده و با آماده سازی سریع یک سازه ، مقدمات بهره برداری سریع از آن را نیز فراهم می کند از جمله مواردی هستند که از آن ها پیش از این سخن گفته ایم .

در همین رابطه قصد داریم تا در ادامه به بررسی ویژگی هایی که کمتر به آن ها پرداخته شده است بپردازیم :

شکل پذیری

کمتر محصولی را در میان مصالح ساختمانی سراغ داریم که بتوان با کمک اره یا دیگر ابزار برنده شکل داده و سوراخ کاری یا شیارکنی روی آن به ساختار کلیش لطمه نزند .
بلوک های AAC با داشتن چنین ویژگی منحصر بفردی سبب شده اند تا پرتی و دورریز این محصول به حداقل رسیده و بواسطه تغییر شکل از کوچکترین قطعات آن نیز استفاده شود . لازم به ذکر است که اهمیت این خصوصیت ACC ها زمانی مشخص می‌شود که در پی برپایی یک دیوار حامل شریان های تاسیساتی بوده و ویژگی های مذکور سبب می شوند تا بتوان با سهولت بیشتری مسیرهای عبور لوله های صلب یا خرطومی ها را به وجود آورد .

همخوانی با شرایط مختلف جوی

کشور ما دارای اقلیم های آب و هوایی مختلف و گاه متضادیست که سبب شده است تا در یک زمان مشخص مثلاً در گوشه ای از آن از گرمای زیاد و تابش شدید آفتاب گرما زده شویم ، در گوشه دیگری نتوانیم بدون وجود وسایل گرمایشی روزگار بگذرانیم ، رطوبت در نقطه دیگری تنفس را برایمان دشوار کرده و نهایتاً در قسمت دیگری نیز هوا معتدل و مطبوع بوده و هیچ یک از چالش‌های مذکور وجود نداشته باشد .

با توجه به اینکه از دیرباز رسوم و قوانین نانوشته خانه‌سازی در هر منقطه بر استفاده از مصالح بومی همان ناحیه در ساخت یک بنا تأکید داشته است (که تبعاً این کار به دلیل عدم امکان واردات از مناطق دیگر و سازگاری با همان اقلیم منطقی هم به نظر می رسد) به نظر نمی توان از محصولی یکسان برای صنع یک بنا در همه این مناطق استفاده کرد . این در حالیست که بلوک های گازدار این امکان را به وجود آورده اند تا محصولی یکسان در همه این مناطق کاربرد داشته باشد .

بلوک AAC و محیط زیست

زمانی که از رابطه یک محصول با محیط زیست سخن می گوییم ، عموماً این فکر به ذهنمان خطور می کند که این کالا به زمین ، هوا و سایر پدیده های طبیعی پیرامونمان آسیب نزده ، آثار مخربی در بلند مدت از خود به جای نمی گذارد و یا پس از تخریب و از دور خارج شدن در طبیعت تجزیه می شود .
اگرچه این تفکرات اشتباه نبوده اما می توان از نمایی متفاوت نیز به این قضیه نگاه کرد ، یعنی تأثیرپذیری این پدیده از طبیعت .

همانطور که احتمالاً تاکنون متوجه شده اید ، این نوع بلوک ها به دلیل ساختار خاصی که دارند در طبیعت تجزیه نمی شوند . اگرچه در نگاه اول این ویژگی عامل مطلوبی به نظر نمی رسد ، اما وقتی به این فکر می کنیم که همین عدم تجزیه سبب می شود تا کپک و یا میکرواورگانیزم های موجود در فضای پیرامونی ما نمی توانند به عمق یک بلوک نفوذ کرده یا حشرات در آن به لانه‌سازی و یا تخم گذاری بپردازند می بینیم که استفاده از این محصول به خودی خود برای سازنده یک بنا نامطلوب هم نبوده و سبب می شود تا سازه ساخت دست وی عمر بیشتری داشته باشد .

از این گذشته با پایان یافتن عمر این سازه و تخریب این بنا ، نیازی به دفع پسماند های بلوک AAC نیست ، چرا که می توان از آن ها به عنوان نخاله هایی قدرتمند در بنایی دیگر استفاده کرد .

بالا