بلوک گازی

بلوک گازی

بلوک گازی : همه ما آن چیستان معروف « یک کیلو آهن سنگین تر است یا یک کیلو پنبه » را شنیده ایم . می دانیم که که این دو «یک کیلو» ها با هم برابرند ، اما چیزی که همواره در پاسخ این سوال نادیده گرفته می شود حجم آهن و پنبه مورد نظر است که از قضا نکته انحرافی این سوال نیز می باشد ، نکته ای که به ما لزوم توجه به چگالی پدیده های مختلف را نشان می دهد .

ویژگی ساختاری بلوکهای گازی

چگالی ، دانسیته یا جرم حجمی یک ماده که از تقسیم جرم بر حجم آن گفته می شود ، کمیتی فیزیکیست که با تخصیص عددی مشخص و قابل مقایسه به ما می گوید که جرم یک کالا در مقایسه با حجم آن چقدر است ، عددی که در مثال فوق برای آهن به مراتب بزرگتر از پنبه می باشد .

با گذر از تعاریف علمی و ورود به مبحث بلوک گازی باید گفت که این امر در تولید مصالح ساختمانی و عرضه آن ها نیز بسیار مهم و حائز اهمیت می باشد . به عنوان مثال ما برای ساخت یک خانه به مقدار مشخصی آجر برای چینش دیوارها ، بستر سازی یا همسان کردن سطح سازه نیازمندیم . در همین رابطه از یک سو می دانیم که وزن زیاد مصالح عامل مثبتی در طراحی آن تلقی نشده و از سویی دیگر می دانیم که نمی توانیم حجم آن ها را تغییر دهیم ، این در حالیست که چنانچه قصد استفاده از لایه های عایق صدا و حرارت به منظور ایزوله کردن طبقات را داشته باشیم همین وزن نیز  بیشتر شده که به هیچ عنوان دلخواه کارفرما و پیمانکار نمی باشد ؛ در نتیجه تنها راه فائق آمدن به این مشکلات کاهش جرم آجرها یا همان چگالی مورد نظر است .

بلوک گازی به عنوان خشتی جایگزین ، محصولیست که با مواد اولیه ماسه ، سیمان و آب درست شده و در دل خود حاوی میزان متغیری از حباب هوا می باشد .  بدین ترتیب با حفظ حجم خود ، سبکتر شده و ساختاری متخلخل پیدا کرده است . لازم به ذکر است که به دلیل همین فضاهای خالی ، صدا و حرارت برای انتقال به فراسوی دیوار تعدیل شده و توأمان در کنار کاهش وزن سازه و ایزوله شدن دیوارها ، شاهد حذف عایق های اضافه نیز هستیم .

چرا استفاده از بلوک گازی پیشنهاد می شود ؟

  1. وزن سبک به دلیل داشتن هوا و تخلخل بالا
  2. استحکام کششی و مکانیکی بالا به دلیل وجود همین حفره ها ، به انضمام چسب و دیگر مواد تقویتی
  3. کمک به ایزوله کردن یک ساختمان با توجه به ساختار عایق گونه خود (عایق حرارتی)
  4. مقاومت بالا در برابر آتش سوزی
  5. عدم تمایل حشرات و موجودات موذی از جمله موریانه به نزدیکی شدن به این محصول
  6. تنوع بالا در اندازه ، ترکیبات و روش ساخت
  7. حمل و نقل آسان به واسطه وزن سبک تر و بسته بندی مناسب

در ادامه گفتنیست که کاهش هزینه ها همواره یکی از اهداف انسان در حوزه ها ، مشاغل و پدیده های گوناگون می باشد . علی رغم مزایای برشمرده ، وقتی وزن یک سازه کاهش می یابد در نتیجه وزن اعمال شدن روی تیرها ، ستون ها و فونداسیون هم کمتر شده و بدین ترتیب پیمانکار می تواند از فولاد و مواد مصرفی کمتری برای برپایی ساختمان استفاده کند ، مجموعه صرفه جویی هایی که نهایتاً به صرف پول کمتر توسط کارفرما منجر می شود .

کاهش هزینه و نصب لایه های عایقی که در بحث وزن بدان اشاره شد ، از نظر عدم تخصیص بودجه ای مستقیم به آن و همچنین کاهش هزینه های گرمایش و سرمایش سازه نیز به کمک کارفرما می آید .

 

آیا استفاده از بلوک گازی معایبی هم دارد ؟

می توان ادعا کرد که تمامی اختراعات دست بشر دارای مزایای و معایبی هستند که چنانچه یکی بر دیگری چربیده و افزونی یابد ، از آن عامل به عنوان پدیده ای خوب و کاربردی یا بد و مضر یاد می کنیم .
به عنوان مثال داروهایی که به هنگام بیماری مصرف می کنیم ، به دلیل اینکه ما را از یک بیماری یا ناخوشی رهانیده بسیار مورد قبول واقع شده و مفید تلقی می شوند ، حال اینکه چنانچه توضیحات روی پاکت یا بطری این داروها را ببینید ، با دنیایی از عوارض جانبی مواجه می شوید که به دلیل سودی که به شما رسانده است ، مورد توجه قرار نگرفته اند !

این در حالیست که می توان این مثال را برای برخی اتفاقات یا آثار خوب و مثبت در دل یک پدیده شوم یا اختراعی آسیب‌رسان نیز بیان کرد .
با توجه به این توضیحات بلوک گازی با همه آن مزایایی که دارد دارای معایبی نیز می باشد که چنانچه خوب به قضیه نگاه کرده و به فکر روش هایی خلاقانه برای رفع یا تعدیل آن بیافتیم ، با راهکاری ساده بر آن ها فائق می آییم .

مشکل در رنگ آمیزی و لزوم استفاده از لایه ای محافظ

یکی از بزرگترین ایراداتی که به این محصول گرفته می شود عدم پذیرش رنگ یا عناصر زیباسازی با کیفیتی مطلوب است ، به عبارتی ساده تر عده ای معتقدند که نمی توان بلوک گازی را به دلیل وجود حفره های متعدد رنگ کرده و چنانچه این امر با مصرف رنگ زیاد و مشقتی دو چندان محقق گردد ، به سرعت به خورد محصول رفته یا پاک شده و یا از روی آن کنده می شود .

از سویی دیگر ادعا می شود که به دلیل تخلخل زیاد یا وجود فواصل احتمالی بین قطعات ، اعمال یک لایه نفوذ ناپذیر روی این محصولات لازم است .
اگرچه این ایراد به چنین محصولاتی وارد است ، اما فراموش نکنید که این بلوک ها جایگزین چه محصولاتی شده اند ! می دانیم که قرار است از بلوک و آجر های گازدار برای چینش دیوار یا سطوح افقی به جای آجر های سفالی یا خشت های رسی سنتی استفاده شود .

با توجه به اینکه موارد مذکور هم هیچکدام بدون پوششی محافظ خودنمایی نکرده و در سال های اخیر دیواری آجری بدون رویه ای سنگی ، چوبی ، فلزی ، کامپوزیتی یا آجرنمایی (طرح آجر) ندیده ایم ، پس می توان گفت که نگرانی کارفرمایان از تهیه این محصولات به بهانه عدم پذیرش مطلوب رنگ بی دلیل بوده و می توان به این روش کاستی مورد نظر این محصول را پوشش داد .
در نهایت گفتنیست که چنانچه در مناطق مرطوب ترس نم کشین دیوار بلوک گازی وجود دارد ، استفاده از یک لایه عایق به سادگی مشکل به وجود آمده را بر طرف می سازد .

بالا