بلوک لیکا

بلوک لیکا

بلوک لیکا : از زمان های بسیار دور تا کنون ، یکی از اصلی ترین اهدافی که معماران و مهندسین با تجربه عمران در پی آن بوده اند ، استفاده از مصالحی بوده است که در عین سبکی و وزن کم ، دارای مقاومتی بالا نیز باشد . بدیهیست که چنانچه جرم یک آجر یا هر محصول کاربردی دیگری در دل یک ساختمان سبک تر باشد ، بار مرده آن نیز کمتر شده و با توجه به فشار کمتری که برروی پی ، تیرها و ستون هایی از هر جنس وارد می شود ، عمر سازه نیز به دلیل کاهش خستگی حاصل از وزن ماتعلقاتش یا مقاومت بیشتر در برابر بلایای طبیعی (مانند تخریب پذیری سازه های سنگین در زلزله ) بیشتر می شود .

با توجه به این توضیحات بی دلیل نیست که هر روزه دانشمندان ، صاحبنظران و محققین حوزه عمران ، شهرسازی و صنایع مرتبط با آن محصول جدیدی را معرفی می کنند که با وزن کمتر و مقاومتی بیشتر جایگزین نسل های پیشین خود می شوند . در همین رابطه قصد داریم تا به معرفی یکی از همین محصولات – بلوک لیکا که امروزه یکی از پر مصرف ترین مصالح ساختمانی مصرف شده در ایران می باشد – بپردازیم .

بلوک لیکا چیست ؟

در قدم اول شناخت این محصول باید بدانیم که LECA مخفف عبارت Light Expanded Clay Aggregate ، به معنای دانه سبک و منبسط‌ رس می باشد که به سبکدانه صنعتی نیز معروف است .

می دانیم اجسام مختلف در آستانه تحمل خود و پیش از ذوب یا بخار شدن به واسطه گرما منبسط می شوند . در همین رابطه زمانی که خاک رس را در کوره های گردان تا بالای ۱۰۰۰ درجه سانتی گراد حرارت می دهند ، این ماده منبسط شده و در فرآیندی برگشت ناپذیر دارای مقاومتی بیشتر ، سطحی زبرتر و شکلی کروی تر می شوند .

همانطور که می توان از این معرفی حدس زد بلوک لیکا محصولیست که نسبت به محصولات هم نوع خود وزن کمتری داشته و بلوک نهایی آن با تخلخل بالاتر ، بدون وجود ریز دانه های طبیعی بتن و با داشتن دانه های سبک رسی منبسط شده تولید می شوند . این محصولات که عملاً از ترکیب سیمان با دانه های رس منبسط و سبک شده (به علاوه آب) درست می شوند ، در دو مدل توپر و توخالی فرآوری شده و در قسمت های مختلف سازه (سقف و دیوارها) مورد استفاده قرار می گیرند .

مزایای استفاده از لیکا

  • وزن کم – ساختار هندسی منظم

زمانی که با مصالحی با وزن کم و ابعاد فضایی منتظم سروکار دارید (به ویژه اینکه این شکل مکعب مستطیل باشد) ، عملاً در حال ساخت خانه ای لِگویی در ابعاد بزرگ هستید . امکان جابجایی ساده از کارخانه تا فروشگاه ، از فروشگاه یا انبار به کارگاه مورد نظر ، حمل آن تا کنار دست استاد بنّا و دیوار چینی آسان به واسطه همین سبکی و ابعاد متناسب ، علاوه بر صرفه جویی در خرید مصالح و کاهش پرتی های آن ، سرعت انجام کار را نیز افزایش می دهد .

با افزایش سرعت ، هزینه های ثابت به ازای هر روز فعالیت کارگاه نیز کمتر شده و از این گذشته جداره مورد نظر هم با نظم بهتری بالا می رود .

  • مقاومت بالا و ایزولگی

در ساختار مصالح جدید ساختمانی ، علاوه بر اینکه به مقاومت بالای آن در برابر ضربه ، فشار ، کشش و دیگر فاکتورهای فیزیکیش توجه می شود ، همواره نیم نگاهی نیز به طراحی و تولید محصولاتیست که می توانند توأمان عایق صدا و حرارت نیز باشند .

از این گذشته با مشاهده آتش سوزی های پرتعدادی که در سالیان اخیر در کشورمان داشتیم ، اینک به خوبی از مزایای مصالحی که دارای مقاومت بیشتری در برابر آتش و حرارت بالای آن دارند آگاهیم .  در نتیجه اینکه استفاده از بلوک لایکا می تواند با هدایت کند حرارتی روند پیشرفت آتش سوزی را به تعویق انداخته و بدین واسطه از به وجود آمدن خسارات سنگین جلوگیری کند .

بلوک لیکا

بلوک لیکا

مزیتی که با توجه به عیب خشت های سنتی مشخص می شود !

زمانی که قصد بالا آوردن یک دیوار با خشت های سنتی را داریم ، تنها یک محصول با ابعادی مشخص و استاندارد در دسترسمان است که چنانچه به قطعه ای با اندازه دیگری نیاز داشته باشیم ملزم به خرد کردن آن ها و حصول عوامل مورد نیازمان هستیم .

در همین رابطه بنّا یا معماران مجرب با ورود ضربه به قسمت های مشخصی از یک خشت ، آن را خرد کرده و مثلاً در قالب یک «سه قدسی» با ۷۵% اندازه آجر از طول ، « نیمه » (نصف آجر از طول) ، «قلمدانی» (نصف اندازه آجر از عرض) ، « چارک » (ربع آجر) و … در فضایی خالی استفاده می کنند .

اما سوالی که مطرح می شود این است که اینچنین روش تقسیم کردن یک آجر تا چه حد کاربردی می باشد ؟ این روش تا چه حد پرتی و دور ریز داشته و به تضییع این مصالح می انجامد ؟ آیا به صرف پر شدن فضاهای خالی میان خشت ها با کمک لایه‌های گچ و سیمان که همه آن ها مکعب مستطیل منتظم هم نیستند ، آیا سبب می شود تا این جداره عایق شده و دما و صدا را از خود عبور ندهد ؟ چنانچه قصد عبور دادن یک لوله یا خرطومی از دل این دیوار را داشته باشیم باید چگونه عمل کنیم ؟

  • تنوع زیاد بلوک و آجرهای لیکا

همه این توضیحات از این بابت داده شد که عرض کنیم بلوک و آجرهای لیکا بیش از ۲۰ مدل منحصر بفرد و کاربردی از قبیل بلوک تو خالی ته پر (چهار و شش جداره) ، دیواری توخالی (سه ، چهار و هشت جداره) ، دیواری تو خالی ته پر و … دارد که سبب می شود تا هرکدام در جایگاه خاصی مورد استفاده قرار گیرند و علاوه بر کمینه کردن خسارات مالی در اثر اتلاف مصالح ، همه قطعات نیز کاملاً با یکدیگر جفت شده و دیوار ها یا سطوح افقی از مقاومت بالایی برخوردار شوند .

در نهایت اینکه به دلیل حفره های موجود روی هر محصول که می تواند با قطعات بالایی و پایینی خود منطبق شود ، شیار زنی دردسر زیادی نداشته و سیم کشی ساختمان روی آن‌ها نیز با سرعت بیشتری انجام می پذیرد .

  • سایر مزایای بلوک لیکا

چنانچه بخواهیم به صورت موردی دیگر مزایای این محصول را بر شماریم می توانیم به موارد زیر اشاره کنیم :

مقاومت در برابر ضربه ، کشش و لغزش که به هنگام زلزله شاهد همه آن ها هستیم .
وزن کم که علاوه بر سهولت در حمل و نقل و دیوارچینی ، وزن نهایی یک سازه را نیز کاهش می دهد .
امکان نصب این قطعات با هر نوع ملاتی وجود داشته و می توان لیکا را در کنار مصالح دیگری نیز مورد استفاده قرار داد .
لیکا در برابر سرما ، یخ زدگی ، فساد و مواد شیمیایی خورنده مقاومت قابل توجهی دارد .

این محصول آب و رطوبت را به خود جذب می کند .
این محصول در مقایسه با دیگر مصالح کاربردی و نوین عمرانی دارای قیمتی مناسب می باشد .
جمع شدگی کنترل شده و عدم ترک خوردن این محصول که در بلند مدت مانع تخریب یک دیوار است .

بالا