اردکان هبلکس

اردکان هبلکس

اردکان هبلکس : زمانی که شما به عنوان یک مهندس عمران یا معمار سازه ای را طراحی می کنید ، با توجه به مباحث استاتیکی فیزیک ، مقاومت مصالح یا مکانیک اسکلت یک سازه بر روی هر تیر و ستون بیشینه و کمینه نیرویی را متصور شده و در محاسبات خود بکار می برید .

علت لزوم کاهش وزن ساختمان

در همین رابطه با علم به اینکه می دانید کم کردن وزن کلی ساختمان عملی مثبت و مفید در راستای افزایش مقاومت ، طول عمر سازه ، سرعت زمان انجام کار و کاهش توان مورد نیاز برای برپایی آن می باشد ، در پی تحقق این امر پیش می روید .

بدیهیست که چناچه با فرض ثابت نگه داشتن حجم مصالح در پی کاهش وزن آن ها هستید ، ناچار به کم کردن جرمشان خواهید بود ؛ عملی که در مواردی نه تنها مفید و موثر نیست ، بلکه بسیار خطرناک بوده و می تواند به خرابی ساختمان منجر شود .

دیوار غیر حاملی را تصور کنید که تنها وظیفه تقسیم کردن بخشی از یک طبقه به دو قسمت را داشته و در حکم یک تیغه پیش ساخته ، عملاً فشار خاصی روی آن نمی باشد . در حالی که در متدهای سنتی تر ساختمان سازی این دیوار را با کمک خشت های رسی و مرسوم می چیدند ، این ایده در ذهن متخصصین امر شکل گرفت که به منظور کاهش وزن ساختمان و قیمت تمام شده ، افزایش مقاومت سازه و سرعت ساخت و همچنین عایق بندی این ساختمان ( و دیگر مزایایی که به آن ها خواهیم پرداخت ) از بلوک های سبک استفاده کنند .

مزایای استفاده از هبلکس

بلوک هبلکس به عنوان عضوی از خانواده مصالح گازدار پس از ترکیب ماسه و سیمان با آب و اضافه شدن پودر آلومینیوم که به انتشار گسترده حباب های هوا می پردازد ساخته شده و مزایای زیر را برای ساختمان مورد نظر به همراه می آورد :
عایق شدن دیوارها به دلیل وجود منافذ هوا و عدم انتقال حرارت و صوت
کاهش بار مرده سازه به ویژه در دیوارهایی که حامل نبوده و بقا و تخریب یک طبقه به آن ها وابسته نیست
بالا رفتن سرعت کار به دلیل ابعاد بزرگتر اردکان هبلکس نسبت به خشت های معمولی
انتقال راحت و سریعتر این محصول توسط کارگران بواسطه وزن کمتر

پس از آشنایی با هبلکس و کاربردهای آن ، لازم است تا در کسوت یک مصرف کننده ، مهمترین تولید و عرضه کنندگان داخلی این محصولات را نیز بشناسیم .

مجموعه بلوک سبک اردکان که پیش از این در حوزه تولید شیشه های ساختمانی در این شهر فعالیت می کرد ، پس از کسب موفقیت و اعتباری مثال زدنی در زمینه فعالیتی ابتدایی خود (که همینک نیز فعال بوده و در زمره تولیدکنندگان مطرح شیشه سکوریت و لمینت کشور به تواید شیشه های ساختمانی می پردازد ) ، پای به عرصه تولید بلوک های AAC تحت عنوان اردکان هبلکس نهاده و با وجود اینکه تنها قریب به ۵ سال از افتتاح آن می گذرد اما توانسته است تا به مرز تولید روزانه m^32000 بلوک سبک شده در روز برسد .

اردکان هبلکس

در ادامه گفتنیست که اردکان هبلکس به عنوان محصولی منحصر به فرد با تولید اختصاصی توسط مجموعه پیش روی دارای چگالی ۴۵۰ الی ۵۵۰ کیلوگرم بر متر مکعب بوده ، مقاومت فشاری و مدول گسیختگی آن به ترتیب ۲٫۸ الی ۳٫۵ و ۰٫۶ الی ۰٫۷۵ نیوتن بر میلیمتر مربع بوده ، ۵۰ الی ۶۵ درصد جذب آب دارد و مقاومت آن در برابر سولفات ۴۰۰ تا ۶۰۰ میلی گرم بر لیتر می باشد .

بالا